Blachy aluminiowe

Blacha aluminiowa, to rodzaj blachy, która nigdy nie rdzewieje. Aluminium to prawie czysty glin, uzyskiwany podczas obróbki termicznej z rudy glinu. Otrzymuje się w ten sposób materiał, który po dodatkowej obróbce daje trwały, nadający się do eksploatacji w trudnych warunkach, odporny na korozję materiał ochronny. Blacha aluminiowa jest stopem aluminium z magnezem i magnezem, które to pierwiastki nadają większą twardość i sztywność blachy.Zalety blachy aluminiowej

Blacha aluminiowa jest o połowę lżejsza od blachy stalowej, przez co dużo lepiej sprawdza się jako materiał na okrycia dachowe, szczególnie przy wymianie dachu na starszych murach lub konstrukcji z wieloletniego drewna.

Blacha aluminiowa nie ulega rdzewieniu, ponieważ w swoim składzie nie posiada cząsteczek żelaza. Stop aluminium wykazuje samoistne tworzenie się warstwy ochronnej na swojej powierzchni, a także na powstałych mechanicznie zarysowaniach.

Blacha ryflowana znakomicie nadaje się na wykończenie dachów, zarówno ze względu na właściwości ochronne i izolacyjne, jak również ze względu na walory estetyczne blachy ryflowanej.

Blacha aluminiowa jest odporna na zarysowania, ponieważ jej powierzchnia zewnętrzna pokryta jest powłoką poliestrową zwiększającą jej ochronne właściwości, sprawiające, że jest bardziej odporna na uszkodzenia przy montażu i eksploatacji.

Blacha ryflowana musi być podczas obróbek dekarskich montowana wkrętami aluminiowymi lub wkrętami ze stali nierdzewnej. Nie powinno się dopuszczać do kontaktu dachu z blachy aluminiowej z innymi metalami jak: miedź, cynk, ołów, ponieważ woda spływająca z innych metali mogłaby m rynnowy wykonany jest z PCV.

Wykorzystywanie blachy aluminiowej

Oprócz wcześniej opisanego zastosowania blachy aluminiowej jako okrycia dachowego, blachy dachowe wykorzystuje się do: - wykonywania znaków drogowych i tablic informacyjnych, paneli i osłon, - w przemyśle stoczniowym stosowany do budowy zbiorników, form odlewniczych, - znajduje też zastosowanie w przemyśle meblarskim.

Wiele zastosowań to cecha dzięki której coraz więcej zwolenników ma właśnie blacha aluminiowa. Cena dachu z aluminium jest porównywalna lub niższa od pokrycia dachowego z innych materiałów.

Blacha

blachy trapezowe