Blacha miedziana

Miedź jest metalem znanym ludzkości od tysiącleci i zawsze była metalem wysoko cenionym w wielu starożytnych cywilizacjach, przed nastaniem epoki żelaza. Naturalna ruda miedzi jest miękki metalem o kolorze złotobrązowo-różowym, posiadającym bardzo dobre przewodnictwo elektryczne i cieplne. Miedź nie ulega korozji i jest bardzo wytrzymałym materiałem utrzymującym swoje właściwości przez setki lat. Reaguje z obecnym w powietrzu dwutlenkiem węgla i związkami siarki, pokrywając się z czasem zielonkawą patyną (siarczek miedzi).

blachy na decoratorka.pl

Blacha miedziana jedno ze swoich zastosowań znajduje w pokrywaniu dachów zabytkowych budynków i dzieł sztuki. Oprócz tego znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach wymagających kucia, odlewania, formowania, spawania i lutowania lutem miękkim.

Blachy miedziane stosuje się w technologii krycia dachów, zarówno w postaci płaskich blach dachowych, jak i w postaci rynien i innych elementów odpływu wody z dachu. W obu przypadkach świetnie sprawdza się właśnie blacha miedziana. Cena tego materiału, choć wyższa od innych rodzajów pokryć dachowych, ze względu na swoją długowieczność, jest inwestycją, która zwróci się bardzo szybko i z dobrodziejstw tego trwałego i estetycznego materiału, cieszyć się będzie kilka pokoleń.

Blachy miedziane ze względu na swoje właściwości nie powinna być łączona z blachami tytanowo cynkowymi.

Blachy miedziane występują w dwóch wersjach:

- blacha miedziana naturalna – występuje w formie płaskich arkuszy i rolek, w zależności od zapotrzebowania produkuje się ją w kilku wersjach grubości. - blacha miedziana patynowana – naturalna patyna powstaje w długim okresie czasu, i powstaje z reakcji miedzi z związkami siarki, które wiążąc się ze sobą tworzą doskonałą warstwę ochronną na powierzchni miedzi. Aby nie czekać zbyt długo na ten efekt opracowano technologię patynowania miedzi, dzięki metodom natryskiwania np. siarczanu amonowego, chlorku miedziawego, lub chlorku amonowego, oraz dzięki metodom elektrolitycznym. Powstała w ten sposób blacha miedziana patynowana w odcieniach zielonkawych i ciemnobrązowych.

Blacha

blachy trapezowe