Blacha ocynkowana

Rodzaje blachy ocynkowanej Wyróżnia się dwa rodzaje blach: - blacha ocynkowana - blacha alucynk

blacha tupolecam.pl

Cynk zabezpiecza stal przed korozją, i posiada właściwość samoczynnego zamykania się uszkodzeń w postaci bruzd i rys. ten rodzaj blachy cynkowej jest bardzo popularny jako materiał na pokrycia dachowe. Im grubsza warstwa cynku tym odporniejsza blacha ocynkowana. Cena takiego rodzaju pokrycia dachowego jest dużo korzystniejsza niż powłok dachowych poliestrowych. Antykorozyjne właściwości blachy ocynkowanej polega na tym, że cynk tworzy bardzo odporne i trudno rozpuszczalne powłoki kryjące. Tworzą się dzięki zetknięciu z powietrzem i wodą, i składają się przede wszystkim z zasadowego węglanu cynku, który odpowiedzialny jest za właściwą ochronę przed korozją. Jakość powłok cynkowych na blachach: połysk, gładkość, grubość, przyczepność jest różna i zależy od składu chemicznego, zawartości węgla , fosforu i krzemu.

Blacha ocynkowana przez wiele lat i nie wymaga konserwacji. Aby dodatkowo zabezpieczyć i poprawić walory estetyczne blachy ocynkowanej można pokryć ją dodatkowo farbą lub lakierem. Źle składowana blacha ocynkowana, może doprowadzić do zjawiska mlecznej lub czarnej korozji. W trakcie montażu może dochodzić do zabrudzenia blachy odciskami palców.

Alucynk to stop aluminium, cynku i krzemu tworzący bardzo podobną z wyglądu do cynku powłokę, która zwiększa wytrzymałość materiału wyjściowego na działanie środowiska. Blacha ocynkowana z dodatkiem aluminium lepiej sprawdza się na terenie, gdzie powietrze jest zanieczyszczone i ma działanie korozyjnie na zwykłe powłoki ocynkowane. Materiał ten jest nieznacznie droższy od blachy ocynkowanej, natomiast jego trwałość jest dużo większa, dzięki temu doskonale sprawdza się jako pokrycie dachowe, nie wymaga też częstego malowania. Alucynk to blacha ocynkowana, którą obustronnie pokryto aluminium. Do zalet blachy ocynkowanej alucynkiem należy wymienić to, że w trakcie składowania w złych warunkach nie dochodzi jej korozji ani brudzenia.

Blacha

blachy trapezowe