Blacha perforowana

Blacha perforowana to inaczej blacha z fabrycznie wyciętymi otworami o różnej wielkości i różnym kształcie. Z blachy perforowanej wytwarza się wszelkiego rodzaju sita metalowe i osłony blaszane, których rozmiar i kształt dopasowany jest do rodzaju zastosowania. A zastosowań może być naprawdę wiele. Blachy perforowane to rodzaj blachy najczęściej stosowany w formie osłony. Wykorzystuje się je w zabudowie grzejników, barierach ochronnych, poręczach ochronnych, filtrach ochronnych, filtrach paliwowych, sitach siewników, obudowach komputerów, osłonach głośników, w wzornictwie przemysłowym i kowalstwie artystycznym.Blachy perforowane wykonuje się z blachy stalowej, blachy nierdzewnej, blachy miedzianej, blachy aluminiowej i blachy kwasoodpornej, mosiądzu, brązu, blachy żaroodpornej i blachy trudnościeralnej.

Dzięki coraz bardziej nowoczesnym metodom produkcji osiągnąć można różnicowany kształt otworów perforacji, co pozwala wykorzystywać blachy perforowane do najróżniejszych celów.

Do najbardziej powszechnych należą otwory kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne, podłużne, a także krzyżyki i koniczynki oraz inne kształty wycinane na zamówienie według projektu klienta. Blacha perforowana może być na całości arkusza zostawiając jedynie miejsce na obramowanie, lub jedynie w wybranych miejscach, częściach lub odcinkach.

Blacha perforowana może być na wiele sposobów, otwory mogą być rozmieszczone równolegle, czyli w sposób prosty lub mijany, czyli naprzemiennie. Wielkość otworów na całej powierzchni blachy perforowanej może być wszędzie taka sama, lub zróżnicowana, wszystko zależy od danego projektu i parametrów technicznych jakie posiada blacha perforowana. Cena wykonania takiej usługi zależy od bardzo wielu czynników wśród których należy wymienić:

- ilość sztuk, - grubość blachy, - wielkość otworów, - kształt otworów, - ilość otworów.

Dodatkowo blachy perforowane mogą być także gięte, zwijane, trapezowane, przetłaczane, falowane, zgrzewane, spawane, cynkowane i malowane.

Blacha

blachy trapezowe